КамфораКамфора

Камфора (монотерпеновый кетон) є речовиною, отриманим шляхом перегонки деревини і коренів камфорного лавра (Cinnamonum camphora) — вічнозеленого дерева досягає 40 метрів у висоту і типового для узбережжя Південно-Східної Азії. Максимальний вихід виходить з рослин, вік яких досягає 50-60 років. Також камфору можна отримати шляхом хімічного синтезу з скипідару чи його основного компоненту альфа-пинена.

При кімнатній температурі камфора являє собою білі легколетучие кристали з характерним запахом, які нерозчинні у воді.
Фітотерапевтичні властивості камфори здійснюються в основному на рівні серця (збільшує приплив крові, розширюючи коронарні артерії) і на рівні дихальних шляхів (виконує протинабрякову дію і стимулює дихання). Камфора також відома як місцевий анальгетик і засіб, що викликає гіперемію шкіри. Раніше камфора широко застосовувалася в терапевтичних цілях, але зараз її використання нечисленне. З одного боку вона була замінена на препарати з більш високим терапевтичним індексом, але сформульовані на основі її структури, а з іншого боку потенційна токсичність обмежує її застосування до мазей та емульсій для зовнішнього застосування. Насправді камфора може стати причиною отруєння чи смерті при ковтанні всередину, особливо це стосується дітей та літніх людей, і, хоча менш імовірно, при місцевому застосуванні (особливо на волосистій частині голови).

При нанесенні на шкіру камфора діє як речовина, що викликає гіперемію шкіри (переповнює кров’ю судини кровоносної системи), і чинить протисвербіжну, знеболюючу і заспокійливу властивістю (добре відомо протиревматичну дію камфорного масла, яке широко використовується в спорті для усунення контрактури, болючих м’язових спазмів і болів в цілому). Проте її використання може викликати дерматит і настійно не рекомендується застосовувати при наявності уражень шкіри та опіках (у таких випадках камфора швидко всмоктується і може викликати серйозне отруєння).

Також не рекомендується застосовувати у всіх її формах на немовлят і дітей ясельного віку, в тому числі на шкірі обличчя і носа (заборона поширюється на концентровані препарати, які були заборонені протягом багатьох років у різних держав).