Протеїни в спортивному харчуванніПротеїни в спортивному харчуванні

Класифікація протеїнів за ступенем обробки вихідної сировини

Найбільш поширеними вважаються, насамперед, сироваткові протеїни, отримані з молочних продуктів і молока. Коли мова йде про класифікацію добавок за ступенем обробки, мають на увазі саме їх. Однак потрібно розуміти, що концентрат, ізолят і гідролізат — поняття, які підходять до будь — протеїнам в спортивному харчуванні.

Максимально чистим, що складається на 80-95% з білків, протеїном вважається ізолят. Коли мова йде про сироваткових добавках, изолятом називають все, в яких міститься більше 90% білка. Іншу частину складають жири, додаткові нутрієнти, вуглеводи і лактоза.
Іноді максимальної чистоти продукту виробники домагаються від яких-небудь з’єднань: жирів, лактози і т.д. Ізоляти виробляють шляхом іонного обміну і (або) перехресної мікрофільтрації. Сама назва — скорочення від «ізольований» — говорить про ступінь чистоти кінцевого продукту. Подібні речовини добре використовувати для підтримки м’язової маси на будь-яких етапах сушіння організму, особливо перед виступами. Передозування ізоляту може спровокувати харчове отруєння.

Менш глибокій обробці піддається концентрат протеїну. Таким чином, вдається знизити вартість продукту, однак при цьому знижується рівень вмісту білка до 40-80%. Іншу частину складають домішки: вуглеводи, жири і т.д.

У спортивному харчуванні протеїнів концентрати дуже рідко очищаються від лактози. За замовчуванням дана процедура може бути передбачена технологічним процесом — ультрафильтрацией. Деякі виробники пропонують споживачам суміш ізоляту і концентрату.

Оскільки ніяких норм і правил, які б обмежували масову частку того чи іншого продукту немає, виробники можуть змішувати якісні і неякісні компоненти. Приймати концентрати не можна огрядним людям і тим, хто страждає індивідуальною непереносимістю лактози. Гідролізати є білками, частково розщепленими до пептидів. Існує думка, що в такому вигляді білки засвоюються організмом швидше.

Виходять такі протеїни шляхом обробки ферментами або кислотою. Білок, утворений таким шляхом засвоюється організмом за 20-30 хвилин. У гідролізованих протеїнів в спортивному харчуванні є свої противники: на думку багатьох тривале вживання подібної добавки здатне «розучити» організм виробляти ферменти, які розщеплюють білок.