Психологія бодібілдингуПсихологія бодібілдингу

Психологія бодібілдингу від Майка Ментцера

Подолання бар’єрів — це основа бодібілдингу

Долати необхідно не тільки “залізо” , А й багато внутрішніх фізіологічних і психологічних бар’єрів. Таке подолання повинно не повинно обмежуватися тільки потужним зусиллям, необхідно понад- потужне зусилля. Виявляється, що зростання "маси" безпосередньо пов’язаний з можливостями нашої психіки. Боротьба з самим собою, перемога, прорив до нових висот інтенсивності, назавжди закарбувалися в пам’яті і приносять не порівнянне відчуття задоволення. Робота без іскри в очах, ніколи не дасть такого почуття.

Як, втім, не дасть, і приросту "маси" …

Я пам’ятаю, я тренував біцепси в компанії двох своїх друзів. Вага був значним. З цією вагою, я зазвичай робив не більше 5-6 повторів – це був мій межа. Я сильно зосередився на здійсненні і почав вважати повтори.

Але з самого початку вправу, якось не піддавалося мені. Або я не оговтався від останнього тренування, чи то мені заважали жарти моїх друзів, не знаю. Однак, не в моєму характері кидати розпочату на підлозі справі. І я спробував зосередитися незважаючи ні на що.

Перш за все, я змусив себе повністю забути про своїх друзів і все інше, що мене оточує. Між мною і зовнішнім світом, з’явилася товста стіна, що ізолює всі зовнішні звуки. Мій розум, підкоряючись потужною силою волі і зосередився на роботі біцепсів.

Тепер вся моя увага і всі мої внутрішні духовні сили зосередилися на одній меті: закінчити цей сет. Мої друзі, здається відчули, що зі мною відбувається, щось не зовсім звичайне. Вони затихли і уважно спостерігали за мною.
Зробивши 6 повторень, я відчував себе абсолютно не утомленим. У мені, як ніби відкрилося таємниче "друге дихання". Я зміг зробити ще 4 додаткових повтору, а потім "витягнув" і п’ятий. Всього вийшло 11 повторів! Виявляється, що я на 6 повторень перевищив свій рекорд за кількістю повторень цієї вправи!

Просто опустивши вагу на підлогу, я зрозумів, що в моєму житті відбулася знаменна і переломна подія. Я сів, глибоко зітхнув і витер піт з чола: Нарешті, я повністю зрозумів, що це означає, тренуватися з абсолютною відданістю. Поняття "інтенсивність" перестало бути для мене якийсь абстракцією, що витає в моєму мозку. Інтенсивність стала живий, повнокровним реальністю, це наповнювало мене силами, все моє майбутнє зумовлене, і я заклав основи життя і спортивної філософії.

З того моменту у мене це звучить так: все або нічого! Простіше кажучи, якщо ви взялися за справу, віддавайте йому всі свої сили, тримайте його в голові, але в іншому випадку гра просто не варта свічок!

Я запам’ятав, що стало причиною мого SUPER інтенсивного сету. Надзусилля моєї психіки — ось що це було. Такий пік сили — це завжди прорив, завжди на крок вперед.

У бодібілдингу пік розумових зусиль підводить нас ближче до того, що вчені називають приховані резерви.

В чому сенс життя?

Зусилля – це фундамент, сенс і основа нашого життя. Зрештою, що таке життя? Боротьба.

Але для перемоги в будь-якій боротьбі потрібна абсолютна напруги всіх своїх фізичних і психічних сил. Кожної, хто уникає бою, а разом з ним, і напружені зусилля, рано чи пізно втрачають сенс життя і знецінює їх існування. Він стає свого роду духовнодістрофічним овочем, що здають навіть перед нікчемною трудністю.

Я вважаю, що, оскільки людина має волю, він повинен знайти відповідну мету і завдати нищівного удару, збираючи в кулак всі духовні і фізичні сили своєї особистості. Для мене це завжди було життєво важливо в бодібілдингу. Як приклад я наведу кілька рядків з його щоденника, який я вів в 1978 році напередодні перемогу в турнірі, "Містер Всесвіт":

"Кожен день, я чітко розумію, що дійсно безжальні тренування піднімають мене на новий, більш високий рівень духу і наповнює моє життя змістом, напругу та біль не зупинять мене, а швидше викличуть бажання їх подолати і досягти своєї мети. В момент коли я долаю труднощі, я відчуваю сплеск – емоційний, інтелектуальний і духовний … "

В чому секрет? Мета!

Не кожен може потягнути SUPER інтенсивні тренування. Все це, як я вже говорив, закладено в психіці. Теоретично, будь треноване тіло можна змусити працювати з абсолютною віддачею, але тільки теоретично.

Надпотужні напруги небезпечно і підводить людину до меж його фізіологічних ресурсів, і тому розум починає пручатися стресу. Пригадуєте, напевне з вами було подібне. Ви приходите в зал і вже втомилися, не в настрої, і починаєте болісно шукати виправдання, для того що б пропустити тренування. Немає сили, щоб зібратися для виконання найпростіших і легких вправ.

Вага, що ви вільно піднімали вчора в 10-і повтореннях, сьогодні випадає з рук після п’ятого. Ви близькі до того, щоб псіхануть, і кинути все до біса …

Що це таке і що це означає?

Повірте, це не більше ніж шахрайство вашого мозку, який намагається змусити вас відмовитися від інтенсивних тренувань. Тут буде доречним питання: “А для якого ви тренуєтеся?”

Багато атлетів тренуються безцільно, потрапивши в монотонний коло тренування – робота дім. Багато хто приходить в спортзал тільки тому, що вони нічим більше зайнятися. Ясно, що таким атлетам важко розвиватися і інтенсивно працювати над своїм тілом – у них немає в цьому необхідності. Якщо встановити конкретну мету, ситуація зміниться докорінно.

Мета надає сенс тренувань. Вона перетворює життя на битву, результат якої безпосередньо залежить від величини ваших зусиль. Чим більше ви хочете перемогти, тим більше необхідності в 100% викладенні на тренуванні.

Вам не потрібно, вмовляти себе піти в спортзал.

Однак те, що всі підстави абстрактно про стрес навчання? Дій!

Майк Ментцер (Mike Mentzer) для журналу Muscle&Fitness

Майк Ментцер відео