Що таке йогаЩо таке йога? Не кожен практикуючий йогу зможе ясно сформулювати, чим саме він займається. Що ж таке йога? Пропоную традиційний погляд на йогу, заснований на індійській історії і філософії.

Що таке йогаАвтор фото — Marisa Paska

 Йога — це багатогранне явище, перші згадки про який знаходять в «Рігведі» (одна з Вед, в якій містяться гімни і мантри, що вихваляють різних божеств, які в основному представляють стихії — Агні, Індру, Сурью, Сому. За переказами, 400 риши ( просвітлених міфічних мудреців) в містичному одкровенні отримали ці гімни, передали усно своїм учням, а через якийсь час їх стали записувати). Санскритський термін «йога» (від кореня «юдж») найчастіше тлумачиться як «союз» або відтворення зв’язку між індивідуальним «я», Атманом, і вищим «Я» — Брахманом. Йога представляється сукупністю різних способів самовдосконалення, самопреодоления, або перетворення свідомості, пробивається до звільнення з оболонки его. Класичне визначення йоги по Патанджали таке: «Йога є припинення коливань свідомості, тоді зрящий перебуває на своїй власній формі».

Істинна йога — це закінчений, досконале знання, що включає в себе духовний, інтелектуальний, морально-етичний і фізичний аспекти життя людини. 
В Індії йогу як метод духовного самовдосконалення людини називають «пурна йога» — тобто «повна», «цілісна». Усередині пурна йоги існують різні методи, використовувані в залежності від того, з яким аспектом людина працює.

Основні гілки (методи) йоги такі:

1. Гьяна (джняна) -його — йога знання. Під «знанням» розуміється теорія про Атмане і Брахмане.Брахман — це Бог-Абсолют, вища початок, безпочатковий, нескінченний, неізменний.Атман (Пуруша), або Джива — індивідуальна душа, прояв Брахмана.

Методи джняни-йоги:

Читання упанишад і сутр.

Осмислення їх і внутрішнє прийняття.

Споглядання цієї істини, перехід від інтелектуального знання до духовного усвідомлення своєї єдності з Брахманом.

2. Карма-йога — йога дії: у вузькому сенсі — благодійність і безкорислива активність; в філософському — мистецтво діяти, не створюючи карми, неприв’язаність (в першу чергу, внутрішня, емоційна) до плодів дій, неотождествленность, — все це на санскриті називається «вайрагья».

3. Бхакті-йога — йога відданості і поклоніння певному, особовому антропоморфному божеству. Людина трансформує і звертає свої емоції на образ божества і фіксує на ньому свідомість. Тут широко використовуються мантри і Пуджу. Найбільш явно бхакті-йога представлена ​​в вайшнавских школах. Вона вельми популярна серед простого народу, так як має дуже прості форми здійснення (згадаймо кришнаїтів).

4. Раджа-йога — «царська йога». Комплекс практик роботи з тонкими енергіями і розумом. Очищення і пробудження енергетичних центрів і каналів, спрямоване на досягнення самореалізації, усвідомлення себе як Атмана.

Вужчі, спеціалізовані гілки:

5. Хатха-йога — підготовча щабель Раджа-Йоги, призначена для очищення і зміцнення тіла. Це робота з тілом, диханням, праной і внутрішньою енергією. Хатха-йога допомагає врівноважити Ха і Тха — чоловічий і жіночий аспекти (як інь і ян в китайській традиції). 

6. Кундаліні-Йога (Лайя-Йога) — набір практик, спрямованих на пробудження енергії кундаліні. (Не плутати з кундаліні-йогою Йоги Бхаджіна, яку викладають в сучасних клубах).

7. Джапа-йога — читання мантр по строго певним правилам. В індійській традиції існує розподіл на Маха-Мантри — священні мантри, записані в Пуранах, їх може повторювати будь-яка людина і вони не вимагають посвяти, і мантри, для практики яких потрібно отримати посвячення (Дікшіт) від вчителя.

8. Янтра-йога — методика споглядання геометричних зображень (янтр), концентрація на канонічних зображеннях божеств. Походить з тантрической традиції шактізма.

9. Крия-Йога (практична йога). Вперше згадується у Патанджали, популярність придбала в 19 столітті завдяки гуру Лахірі Махасаі (див. Книгу «Автобіографія йога»). Технічно являє собою роботу з мудрами, Бандху і пранаяма в певній послідовності, які ускладнюються в міру освоєння. Завдання — пробудження енергії Кундаліні.

В індійській традиції практика йоги включала в себе всі ці гілки в тій чи іншій пропорції. Залежно від приналежності до певної школи, конфесії і своїх особистих здібностей людина робила упор на одну з гілок. У сучасному світі, як правило, практикують тільки хатха-йогу з елементами крийя-йоги — очисними практиками. Однак можна піти глибше …