Спортивне харчування в діїСпортивне харчування в дії

Спортивне харчування поспішає на допомогу: протеїни та амінокислоти в дії!

У цій статті ви детально дізнаєтеся про такий клас препаратів, як протеїн і амінокислоти. Перш за все, варто сказати про те, що ніяке різноманітність і комбінування білків із спортивних добавок не зможуть повноцінно замінити вам традиційні джерела білка зі звичайної їжі. З іншого боку дієта, що містить величезну кількість білка надходить з природного добового раціону має ряд баластних речовин, в першу чергу несе собою велике навантаження на нирки, печінку і шлунково-кишковий тракт.

У свою чергу білок, що міститься в протеїні оброблений і підготовлений до вживання таким чином, що його засвоєння проходить максимально легко і безперешкодно, більше того він не містить шкідливих тваринних жирів, якими багаті практично всі види м’яса, яєць і молочної продукції. З цього випливає, що ідеальна дієта це розмаїття білків, як за способом їх отримання (спортивне харчування, звичайна їжа багата білком) так і за їх походженням, бо кожен тип білка має унікальний амінокислотний склад і концентрацію. Відповідно протеїни, представлені на ринку спортивного харчування можна розділити на дві основні групи — швидкі і повільні, по доцільності застосування і часу засвоєння. Так звані «швидкі білки» або «сироваткові» мають три основні різновиди, самий швидкозасвоюваних — гідролізат, потім ізолят і більш повільний — концентрат, але навіть відносно повільний концентрат, засвоюється всього близько сорока хвилин, що у порівнянні зі звичайною їжею, неймовірно швидко. Область застосування таких білків поширюється на періоди відразу до і після фізичної активності, а так само в умовах гострої нестачі легкоусваемого білка, наприклад, вранці після сну.
Спортивне харчування виробники повільні білки Повільні білки, діляться на дві основні групи: багатокомпонентні і нічні. Перша група представляє з себе суміш швидких і повільних типів протеїну, що робить цей тип продукту універсальним. Такі білки можна пити як до і після тренувань, так і протягом дня, як замінник харчування. Чисто повільні ж білки, найчастіше складаються з такого виду протеїну як, Казеїн, застосовуються переважно перед сном, завдяки тому, що мають дуже повільну здатність до засвоєння, тому протягом сну безперервно йде насичення клітин білком. Що ж стосується різновидів протеїну за його походженням, то крім різної концентрації тих чи інших амінокислот дуже важливим є швидкість засвоєння.

Якщо молочна сироватка засвоюється до 40 хвилин, а казеїн близько 6:00 (у деяких різновидів багатокомпонентних «нічних» протеїнів період засвоєння може тривати до 10:00) то, наприклад яєчний і соєвий білок засвоюється 2-4 години, приблизно в цьому ж діапазоні знаходиться досить рідкісний на Російському ринку яловичий білок. Якщо підсумувати все вищесказане, то можна з упевненістю сказати, що сама грамотна спортивна дієта повинна містити цілий ряд джерел білка, саме тому крім порошкових форм протеїну так само існують таблетовані їхньою версією — амінокислоти. Але тут все не так просто, незважаючи на те, що багато виробників дійсно справляють амінокислоти у вигляді пресованого протеїну, тим не менш, переважна частина виробництва амінокислотних комплексів базується на складному процесі розщеплення білка (гідролізі), при якому відбувається повне ізолювання амінокислот від різних домішок , у підсумку залишається чистий набір всіх двадцяти амінокислот, абсолютно стабільний і зручний для застосування. Саме тому в процесі підготовки до змагань спортсмени найчастіше використовують тільки амінокислотні комплекси як додаткове джерело білка, адже по чистоті рівних цьому класу препаратів немає.

Спортивне харчування і амінокислотиВарто відзначити, що існує так само рідка форма амінокислот, виготовлені у вигляді розчину, вони володіють найвищою швидкістю засвоєння з усіх категорій подібної продукції, разом з тим маючи найвищу ступінь засвоюваності. Але обов’язково потрібно враховувати той факт, що рідкі амінокислоти завдяки властивостям, описаним вище, не підходять для іншого часу прийому окрім як до, після і під час тренінгу, так як за рахунок високої швидкості засвоєння замінювати прийоми їжі таким типом білка просто безглуздо. На ринку спортивного харчування існують добавки, де та чи інша амінокислота виведена в окремий продукт, але використання амінокислот по-окремо дуже витратна і складна річ, до якої звертаються тільки професіонали. Але, тим не менш, є деякі амінокислоти, додаткове споживання яких буде корисним для будь-якого рівня спортсменів, до таких відносять глютамін, аргінін, а також три основні незамінні амінокислоти — BCAA (лейцин, ізолейцин, валін), які відіграють особливу роль у будівництві, а, головне, у збереженні м’язів в умовах жорсткої дієти.

Спортивне харчування виробникиКожен виробник спортивного харчування з метою розширення асортименту справляє дуже велика кількість самих різних типів протеїну і амінокислот, для споживача ж важливо знати лише три основні параметра при виборі білкової добавки — походження білка, швидкість засвоєння, власне форма випуску. Чітко розподіливши в добовому раціоні білки зі звичайних продуктів і спортивних добавок ви обов’язково досягнете видатних результатів.

Корисне відео про протеїні

Вся правда про спортивне харчування від доктора Агапкина.