Стероїди і анаболікиСтероїди і анаболіки

Про те, що таке стероїди і анаболіки

Терміном «стероїди» прийнято називати групу певних хімічних сполук зі схожою структурою. Найвідомішими видами стероїдів є препарати типу гідрокортизону, медична назва яких звучить як кортикостероїди (містяться в мазях, кремах для боротьби з різними висипами і свербінням, не викликають звикання), жіночі статеві гомони (активні компоненти в протизаплідних препаратах, не викликають звикання) — естрогени і прогестерони і чоловічі статеві гормони — андрогени (один з видів — тестостерон, препарати які відомі під назвою анаболічні стероїди і викликають звикання). Терміном «анаболіки» позначають різні речовини, здатні впливати на ріст м’язової тканини і накопичувати азот в м’язовому протеїні. Процес руйнування і видалення відмерлих клітин в організмі називається катаболизмом, а створення чогось нового — анаболизмом. У нормальному здоровому організмі ці важливі процеси підтримуються у взаємному рівновазі.
Такий чоловічий статевий гормон, як тестостерон є природними стероїдом-анаболиком. У чоловіків більший відсоток змісту даного гормону в крові, ніж у жінок забезпечує розвиток більшої м’язової маси. Слід зазначити, що не існує доказів того, що стероїди самостійно здатні збільшити м’язову масу у спортсменів під час тренувань. Приміром, в 16 експериментах зі стероїдами 9 показали ефективні результати по збільшенню м’язів, а 7 не змогли дати очікуваного ефекту.

Одночасно з цим існує думка, що стероїди і анаболіки допомагають атлетам в самих різних заняттях спортом набрати потрібну м’язову масу. Крім того, препарати з цими речовинами сьогодні використовуються в медицині, наприклад, після хірургічних операцій або після лікування раку, при яких пацієнт втрачає значну частину м’язової тканини. Примітний той факт, що з винаходом стероїдів в деяких видах спорту почалося проявлятися зловживання ними, з часом ця тенденція поширилася на багато видів спорту. На даному етапі вважається, що тільки дві олімпійські дисципліни не потрапили під використання стероїдів і анаболіків — жіночий хокей на траві і фігурне катання. У даний час ці речовини широко застосовуються не тільки в спортивному світі, сьогодні зловживання ними перейшло навіть у звичайне життя.

Багато людей, зокрема молоді, приймає анаболіки і стероїди для «здоров’я». Але не слід забувати, що анаболіки без фізичних регулярних тренувань нездатні приносити необхідного результату, більше того можуть завдавати непоправної шкоди здоров’ю людини. Підтверджено, що вживання надмірної кількості стероїдів може спровокувати передчасну зупинку зростання тіла, виникнення серцевих нападів, захворювань печінки, атрофії чоловічих статевих органів і т.д.