Вправи розвитку мовиВправи розвитку мови

Особливості вправ для розвитку мови після інсульту

У тих людей, які перенесли інсульт, в перший час може спостерігатися порушення мови. Комусь не вдається розуміти, що їм розповідають, а хтось інший не може виразно сформулювати пропозицію, або згадати назву предметів і звичайних дій. Але, не дивлячись на такі ознаки, хворі в своєму розпорядженні мають пам’ять, інтелект, зір і слух.

Використовуючи ці «інструменти» можна дуже багато чого відновити. Вправи розвитку мови можуть залежати від форми афазії, яка в свою чергу є наслідком пошкодження певної частини мозку. Через пару тижнів після інсульту можна вже оцінити її форму і підібрати відповідну методику по відновленню і розвитку мови.
Моторна афазія зазвичай супроводжується розумінням хворим оточуючих, але при цьому йому не вдається пов’язано викладати власні думки, причому як в усному, так і в письмовому вигляді. Тому спілкуватися він може тільки мовою жестів. Основним завданням при такого різновиду проблеми є буквальне растормошеніе хворого, тобто йому потрібно показувати сімейні фотоальбоми, барвисті журнали, книги. Супроводжувати все цієї варто розповіддю, в якому чітко виділяти конкретні фрази, приміром, я дуже втомився, мені тут подобається т.д. При цьому попросіть хворого показувати картинку, яка відповідала б цим фразам.

Корисним вправою для розвитку мови здатне стати навіть звичайне прослуховування відомих пісень. Крім того, що в процесі такого заняття зможе активізуватися пам’ять, відбувається також поліпшення настрою хворого. Особливістю такої вправи є те, що хворий здатний підхопити мелодію і чітко вимовляти римовані фрази. Рекомендується закріплювати такий результат повторним прослуховуванням протягом декількох днів. Рахунок до 10, перерахування днів тижня, місяців, імен близьких, професійних термінів — це також є одним з вправ для розвитку мови після інсульту.

При цьому також рекомендується максимально часто в розмовах вживати дієслова іменники і прикметники, наприклад, сідаю на диван, п’ю чай, червоний сік і т.д. Навчати заново граматиці не потрібно, оскільки з часом хворий все це зможе згадати. Намагайтеся у своїх фразах схиляти певні слова за відмінками: стілець у кутку, стільця немає в кутку, я сиджу на стільці і т.д.

Також не варто забувати про захоплення хворого, які у нього були до захворювання. З жінками намагайтеся говорити про косметику, кулінарії, моді, з чоловіками — про рибалку, автомобілях. При цьому ваша мова повинна обов’язково супроводжуватися безліччю жестів і міміки. При сенсорної афазії хворим не вдається розуміти мову оточуючих, а також контролювати свою. Особливістю вправ для розвитку мови у них є використання нескладних фраз, що входять в розповідь про простих подіях.

Головне тут часто займатися такими тренуваннями. На самому початку витрачайте на них до 4 разів на день по 15 хвилин, а через пару тижнів заняття шляхом поступового продовження повинні досягати 60 хвилин.