Засвоєння вуглеводів і продукти зі складними вуглеводамиСкладні вуглеводи в продуктах

Складні вуглеводи в продуктах

Вуглеводи — важливі мікроелементи, необхідні для синтезу енергії в нашому організмі. При цьому вуглеводи можуть приносити як неоціненну користь організму, так і шкоду, якщо приймати їх в підвищеній кількості. Окремі вуглеводи можуть стати причиною підвищення ризику розвитку цукрового діабету і серцево-судинних захворювань. Для того щоб сформувати чітке уявлення про вуглеводи, слід дізнатися відмінність їх форм, а також ознайомиться з таблицею продуктів зі складними вуглеводами.

Форми вуглеводів

Можна виділити три основні форми вуглеводів: крохмаль, глюкоза і харчові волокна. Об’єднує всі ці речовини загальна молекула цукру. В основі класифікації простих і складних вуглеводів лежить кількість молекул цукру, які зв’язуються і утворюють ланцюжок. Таким чином, глюкоза являє собою простий вуглевод, а харчові волокна і крохмаль — складні вуглеводи.
Прості вуглеводи — речовини, які містять одну або дві пов’язані один з одним молекули цукру. У процесі перетравлення вони розщеплюються на глюкозу досить швидко, так як зв’язків в даних молекулах мало. Через те, що прості вуглеводи представляють собою легкодоступні для ферментів травного тракту речовини, вони грають роль швидкого джерела енергії. Дані вуглеводи легко абсорбуються і при попаданні в тканини або кров відкладаються у формі жирів. У зв’язку з цим прості вуглеводи ще називають «поганими». Серед продуктів, багатих простими вуглеводами, можна виділити природні і оброблені продукти, рафіновані цукру, сиропи, цукерки, мед, джем, торти, молочні продукти і безалкогольні напої. Дані продукти характеризуються малим вмістом поживних речовин.

Складні вуглеводи в продуктах складаються з трьох і більше молекул цукру, пов’язаних в єдиний ланцюг. При цьому ланцюг може бути як лінійною, так і розгалуженою. Завдяки складній формі ланцюга, продукти, що містять складні вуглеводи, засвоюються при витраті більшої кількості енергії. Список продуктів зі складними вуглеводами наведено нижче в статті.

Засвоєння простих і складних вуглеводів в продуктах

Вуглеводи в організмі розщеплюються на глюкозу, за виключенням не переварюваних харчових волокон. Глюкоза використовується для синтезу АТФ — речовин, які, по суті, є джерелом енергії. Надлишок глюкози в крові переробляється печінкою, де потім зберігається у вигляді глікогену.

Розбити прості вуглеводи набагато легше, ніж складні вуглеводи в продуктах. Глюкоза поглинається кров’ю і стає причиною підвищення цукру в крові. Для засвоєння складних вуглеводів в продуктах потрібно більше часу і енергетичних витрат, тому різкого підвищення цукру в крові відзначатися не буде. Саме з цієї причини фахівці рекомендують вживати складні вуглеводи в продуктах.

Продукти містять складні вуглеводи

При інтенсивному вживанні простих вуглеводів в організмі формується надлишок глюкози, який перетворюється в глікоген або жир. Саме тому занадто часте вживання фастфуду, солодких десертів і оброблених харчових продуктів може погано відбитися на фігурі і стан здоров’я. Якщо ви хочете залишатися стрункими, слід вживати більше продуктів, що містять складні вуглеводи.

З’ясувавши різницю між продуктами, що містять складні вуглеводи, і продуктами з простими вуглеводами, можна зробити висновок, що перші значно здоровішим і корисніше. Однак це не завжди так. Наприклад, у рисі міститься велика кількість крохмалю, який являє собою складний вуглевод, а фрукти містять фруктозу, яка є цукром, тобто простим вуглеводом. Незважаючи на це фруктові плоди і раніше залишаються одним з найбільш корисних видів їжі. Нижче представлений список продуктів зі складними вуглеводами.

Таблиця продуктів зі складними вуглеводами

Висівки

Хліб з цілісних злаків

Яблука

Спаржа

Знежирений йогурт

Банани

Квасоля

Брокколі

Артишоки

Коричневий рис

Брюссельська капуста

Нут

Капуста

Зернові

Зернові хлібці

Морква

Цвітна капуста

Селера

Кукурудза

Огірки

Зелень

Баклажан

Курага

Апельсин

Сочевиця

Салат

Горох

Грейпфрут

Чорнослив

Редис

Полуниця

Картопля

Помідор

Ріпа

Цукіні

Макарони групи А

До цього списку також можна віднести знежирене молоко.